تاثیر سیگار

تاثیر سیگار

منتشر شده در: یک‌شنبه، 14 آبان، 1402 667 بازدید

تاثیر سیگار در بدنسازی

۱. افزایش فشار خون
آیا می‌دانید ضربان قلب افراد سیگاری ۳۰ درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری است؟

به همین دلیل برای یک فرد سیگاری دشوار است که در طول تمرینات، ضربان قلب خود را به حداکثر برساند. از آن‌جایی که قلب در طول تمرین باید سخت‌تر کار کند، درنتیجه افزایش ضربان قلب نیز فشار خون را افزایش می‌دهد. پس بسیار بهتر است که کشیدن سیگار و ورزش را در کنار هم انجام ندهیم.

۲. ترشح اسید لاکتیک
از آنجایی که جریان خون به دلیل باریک شدنِ رگ‌های خونی کاهش می‌یابد، ماهیچه‌های در حال کار، خون غنی از اکسیژن کافی (درست زمانی که در طول تمرینات شدید به آن نیاز است) را دریافت نمی‌کنند. و در حالت بی‌هوازی قرار می‌گیرید. در همین موقعیت، ترشح اسید لاکتیک بسیار بالا می‌رود و شما احساس سوزش در عضلات خود می‌کنید. این حالت منجر به استقامت بسیار پایین بدن و عضلات می‌شود.

۳. کمبود اکسیژن در ماهیچه‌ها
علاوه بر موارد بالا، مونوکسید کربن استنشاق‌شده از سیگار به هموگلوبین خون متصل می‌شود که بر انتقال اکسیژن در سراسر بدن تأثیر می‌گذارد. قطران موجود در سیگار در مجاری تنفسی جمع می‌شود و مکانیسم‌های پاک‌سازی طبیعی ریه را مختل می‌کند و ریه‌ها در سطح عالی عمل نمی‌کنند، به همین دلیل ماهیچه‌ها دچار کمبود اکسیژن می‌شوند و بر عملکرد فیزیکی شما تأثیر می‌گذارد و استقامت و میزان بازیابی عضلات‌تان را کاهش می‌دهد. وقتی استقامت شما پایین می‌آید، نمی‌توانید در آخرین تکرارها و در یک ست خوب عمل کنید . در نتیجه نسبت به افراد غیرسیگاری عضله کمتری خواهید ساخت.


خطرات سیگار برای زنان
سیگار برای همه افراد( آقا و خانم) مضر است؛ اما مطالعات نشان می‌دهد که استعمال دخانیات، مشخصا مانع رشد ریه در دختران نوجوان می‌شود و همچنین ظرفیت تنفس زنان بزرگسال را نیز محدود می‌کند.

سیگار نه‌تنها می‌تواند باعث ایجاد انواع سرطان در مردان و زنان شود، بلکه زنان را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار می‌دهد. یک مطالعه گسترده که در ژورنالNational Cancer منتشر شده به ما نشان می‌دهد که زنان یائسه‌ای که سیگار می‌کشند، شش برابر بیشتر از زنانی که سیگار نمی‌کشند؛ در معرض ابتلا به انواع سرطان‌ها هستند.

«پیری زودرس» یکی از تبعات سیگار است. احتمالاً متوجه شده‌اید که افراد سیگاری، زودتر از افراد غیرسیگاری دچار چین و چروک می‌شوند. چیزی که اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد، این است که سیگار زمان یائسگی را یک تا دو سال جلو می‌اندازد. نیکوتین در خون‌رسانی به تخمدان اختلال ایجاد می‌کند و اگر خون‌رسانی به هر اندامی را کاهش دهید، عملکرد آن عضو را کاهش داده‌اید.

کلمات کلیدی:
سیگار تاپ جنسیس بدنسازی ورزش سلامتی ضررتاثیرسیگار

ارسال نظر

نظرات کاربران

نظری برای نمایش وجود ندارد.